Zayıflamak İçin Chia Tohumu ve Tarifleri – Püf Noktalar

Kilo vermek için kullanılan chia, uzun süre tok kalmayı sağladığı için tercih edilmektedir. 2 yemek kaşığı chia tohumunda 139 kalori vardır ve vitamin, mineral ...

Zayıflamak İçin Chia Tohumu ve Tarifleri – Püf Noktalar
Editör: Şirin Nayir
01 Ağustos 2020 - 15:10

Zayıflamak İçin Chia Tohumu ve Tarifleri – Püf Noktalar
Kilo vermek için kullanılan chia, uzun süre tok kalmayı sağladığı için tercih edilmektedir. 2 yemek kaşığı chia tohumunda 139 kalori vardır ve vitamin, mineral lif gibi maddeler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.
Sağlıklı bir beslenme sistemine ek olarak kullanacağınız chia tohumu ile zayıflama işinden mucize beklemeden kısa sürede sonuç almak değil ama beslenme listenize bu ürünü ekleyerek kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Kilo vermek istediğinizde ara öğünlerde tercih edeceğiniz chia tohumlarını kullandığınızda, uzun süre acıkmayacağınız için kilo vermeniz de kolaylaşacaktır.


Birbirinden pratik tariflerle hazırlayacağınız chia tohumlu yiyecekler her zaman sağlıklı besinlerle birlikte iyi gidecektir.

CHİA TOHUMU TARİFLERİ
Chia tohumunun baskın bir tadı olmadığı için, her zaman sağlıklı bir beslenme sistemiyle uyum içinde bulunması gerekmektedir.

Chia tohumu tarifleri arasından damak zevkinize uygun çözümleri bulabilirsiniz. Tatlı ve tuzlularla birlikte kullanıldığı için her zaman pratik bir yiyecek yapma alternatifinizin bulunduğu chia tohumu tarifleri ile her zaman karnınızı tok tutma alternatiflerine sahip olacaksınız.


Chia tohumu kullanmak istediğinizde, öncelikle beslenme sisteminizi doğru bir şekilde kurgulamanız gerekecektir. Günde birkaç kez yemek yemek değil, acıktıkça yemek yemeniz, kendinizi çok aç bırakmamanız gerekecektir.

Açlığa dayanabildiğiniz kadar dayanıp, acıkınca yediklerinize çok yüklenmeden ve çok doymadan masadan kalkmanız gerekmektedir. Porsiyonlarınızı küçük tutarak, başarılı bir sistem üretebilirsiniz.

Chia Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?

Chia tohumu tüketilmesi için ihtiyacınız olan yiyeceklerin içine atabileceğiniz birer fiske olabileceği gibi, iki yemek kaşığı kadar da tüketebilirsiniz.

Chia tohumunu süt ve balla birlikte karıştırarak, içine rendelenmiş şeftali gibi ürünleri katarak lezzetli ve doyurucu bir tatlı yapabilirsiniz. Sürekli tükettiğiniz yoğurt için de içine katarak kullanabileceğiniz ürünü tüketebilirsiniz. Ama en güzel kullanım biraz kaynatarak ve meyve gibi yiyeceklerle birlikte tüketerek kullanılabilir.

Bu tarifleri en iyi şekilde değerlendirmeniz için ideal bir şekilde kullanabileceğiniz suyunu çektirip kullanma seçeneği, uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Chia Tohumu Nerede Satılır?
Chia tohumu ülkemizde çok yaygın kullanılan bir ürün değildir. İthal edildiği için büyük marketlerde ve seçkin aktarlarda satışı yapılmaktadır.

Biraz yüksek olan fiyatı, döviz fiyatlarının da artması nedeniyle hala yüksektir. Bu nedenle tüketilmesi dengeli tutulduğunda hem bütçe için hem de tek yönlü beslenme eğilimi yaşanmaması için günde iki kaşık tüketmek yeterli olacaktır.

Farklı tarifler üreterek ve kahvaltılarda omletlere katılarak da kullanılabilir. Bir öğünde tüketiliyorsa, diğer bir öğünde tüketimin azaltılması uygun olacaktır. Günümüzde chia tohumu tüketimi belirli bir kesim tarafından tercih edilmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Olmalıdır?
Piyasada bulunan chia tohumları gri ve beyaz renklerde de bulunmaktadır. Ancak tüketilmesi gereken ve makbul olan chia tohumu, kahverengi olmalıdır.

Koyu renkli chia tohumlarının kullanılması her zaman iyi bir seçenektir. Farklı ülkelerden ithal edilen chia tohumlarının renkleri değişik olabilir. Bu nedenle siyaha yakın kahverengi tonlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Farklı kullanımlar da çok sık olmakla birlikte, uzun süreli tokluk sağlaması açısından haşlanması idealdir.

Haşlanarak tüketilmesi ve jelimsi kıvamının korunması durumunda iyi bir sonuç alabileceğiniz chia tohumlarının yoğurt gibi ürünlerle kullanılması gerekecektir. Günde bir kase yeseniz, iyi bir sonuç alabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum