Stresi Azaltmanıza Yardımcı Olan Bitkisel Banyolar

Genellikle çeşitli spa merkezlerinde ve aroma terapilerde uygulanan yöntemleri uygulamak sanıldığı kadar zor ve özel değildir. Mutfağınızdan alabileceğiniz bir ...

Stresi Azaltmanıza Yardımcı Olan Bitkisel Banyolar
Editor: Şirin Nayir
30 Haziran 2020 - 16:40

Stresi Azaltmanıza Yardımcı Olan Bitkisel Banyolar
 
Genellikle çeşitli spa merkezlerinde ve aroma terapilerde uygulanan yöntemleri uygulamak sanıldığı kadar zor ve özel değildir. Mutfağınızdan alabileceğiniz bir avuç otla kendi doğal spa seansınızı hazırlayabilirsiniz. Aromatiktir, size bir parıltı verir, yorgunluğu azaltır ve bir anda huzurlu olmanızı sağlar. Bunun için seçebileceğiniz en uygun bitkiler ise şunlardır:


Güller


Taze gül yapraklarını kullanmak en iyi seçeneklerdendir ancak kimyasallarla kaplı olmadıklarından emin olun. Çiçeğin bir sürü iyileştirici özelliği vardır, gül çalıları çok sayıda iyileştirici özelliğe sahiptir ve uygun fiyata lüks banyolar hazırlamak için birebirdir. Gül kullanımı çok eski zamanlara kadar gider. Hatta Kleopatra'nın efsanevi banyo ritüeli, süt ve gül yapraklarından oluşurdu. Güller cildi besler, serinletir ve sistemi dengeler. Zihni hafifletmek ve yaz aylarında cildin ısısını azaltmak için yatıştırıcı bir gül banyosu etkilidir.

AynısefaAynısefa çiçeklerinin küçük birer mucize olduğu söylenir. Cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptirler, hücre onarımını arttırırlar, kızarıklığı azaltıp cildi nemlendirirler. Bunları banyo suyuna eklemek bu faydaları elde etmek için iyi bir yoldur.
 
Sarı Papatya


Tatlı kokusu ile yumuşak papatyalar, yatıştırıcı bir sinir gevşetici işlevi görürler. Banyoda kullanılabilecek mükemmel bir ektir. Beyaz papatya, sakinleştirici özelliklere sahip bir yağ olan bisabolol içerir. Banyodaki suya eklendiğinde içeresindeki aromatik yağlar serbest kalır ve iyileştirici bir etki ortaya çıkarır. Papatya banyosu uykuyu da arttırır.

Fesleğen


Enerji veren bir banyo ister misiniz? Fesleğeni deneyin. Harika bir aroması vardır ve duyuları uyarır. Bu değerli bitki, cilt iltihaplanmasını da azaltır. Banyo suyuna yaklaşık beş fesleğen yaprağı ekleyin. İçinde 10 dakika dinlenin ve durulanın. İşte fesleğenle sağlık ve dinginliğe ulaşmak bu kadar kolaydır.

Okaliptüs


Okaliptüs sadece tıkalı sinüsleri ve anti-enflamatuarları temizlemek için yararlı değildir, aynı zamanda zihni ve vücudu da uyarabilir. Banyonuzdaki faydalarını elde etmek için, çay ağacı yağı, limon yağı ve hindistancevizi taşıyıcı yağı gibi diğer uçucu yağlarla karıştırın. Güzelce harmanlayıp banyo suyuna ekleyin.

Lavanta


Lavantayı banyo suyuna katmak, sinirlilik ve kaygıyı azaltabilir, kan basıncını düşürür, stresi ortadan kaldırır, cilt enfeksiyonlarını azaltmaya yardımcı olur, kan dolaşımını artırır. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum