Sivilce İle Mücadele Yöntemleri

Sivilce, cildin orta kısmında yağ salgılayan bölgenin tıkanarak şişmesi sonucu oluşan bakteridir. Sivilce genellikle ergenlik çağında çıkmaya başlar ve 40’lı ...

Sivilce İle Mücadele Yöntemleri
Editor: Şirin Nayir
30 Haziran 2020 - 16:30

Sivilce İle Mücadele Yöntemleri
Sivilce, cildin orta kısmında yağ salgılayan bölgenin tıkanarak şişmesi sonucu oluşan bakteridir. Sivilce genellikle ergenlik çağında çıkmaya başlar ve 40’lı yaşlara kadar devam edebilir. Bebeklerde iyi huylu sivilce tipi görülür. Erkekler ile kadınlar karşılaştırıldığında, en çok erkeklerin yüz, sırt, göğüs ve kol çevrelerinde görülür. Doğru bir şekilde sıkılıp tedavi edilmeyen sivilce, ciltte leke bırakabilir. Sivilce ile mücadele yöntemlerini uygulayarak, sivilce ve lekelerinden korunabilirsiniz.

Kız, erkek ergenlik döneminden itibaren bir cilt problemi olan sivilce ile baş başa kalır. Fiziksel görüntünüz başta olmak üzere, psikolojiniz de bozulur. Sivilce oluşmasının birden fazla nedeni vardır. Bunlardan bazıları; genetik, hormonal, stres ve kozmetik ürünlerdir.Sivilce Neden Oluşur?
Genetik nedenler
Hormonal eksiklikler
Strese maruz kalma
Kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı

Düzensiz beslenme
Rahatsızlık nedeniyle kullanılan diğer ilaçlar
Cildin çok fazla yağlı olması

Uyarı: rahatsızlık nedeniyle kullanılan diğer ilaçlar, sivilce çıkmasına neden olabilir. Doktorunuza sormadan ilacı bırakmayın.

Sivilce Türleri

Vulgaris: Ergenlik döneminde görülen sivilce türüdür. Genellikle yüzün çeşitli yerlerinde çıkar. Sıkılma sonrası lekeler bırakabilir.

Conglabata: Kist ve iltihaplara bağlı sivilce tipidir. Gövdemizin çeşitli noktalarında oluşurlar.

Fulinans: Ergen erkeklerde ateşli ve ağrılı sivilce türüdür.

Sıkıp Patlatarak Sivilceden Kurtulmak Mümkün Mü?
Yağ bezi bölgeleri tıkandığı için dışarı çıkamaz. Yağ ile bakteri karışarak sivilce oluşur. Sivilceyi sıkarak patlattığınızda, kurtulacağınızı düşünürsünüz. Sivilceyi sıkmak kesinlikle doğru bir yöntem değildir. Sıkma sonrası cildin yüzeyine çıkacak kan ve yağ, iz bırakacağı gibi üremeye de neden olur.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?
Dermatoloji (cildiye) doktoruna giderek tedavi yardımı alabilirsiniz. Retinoid, antibakteriyel ve anti enflamatuar etkili krem ve haplar kullanabilirsiniz. Tonik, jel, solüsyon ve sabunlar ile de cildinizi temizleyebilirsiniz.

Uyarı: Doktora gitmeden arkadaş önerisiyle ya da eczaneden alacağınız ürünleri kullanmayın.

Sivilce İçin Uygulanacak Doğal Yöntemler
Sivilce ile mücadele etmek için krem, tonik, hap, jel, solüsyon ve sabunlar kullanabileceğiniz gibi evinizde doğal yöntemler de uygulayabilirsiniz.
 
Aspirin Ve Limon Kolonyası
Aspirini ezip, limon kolonyası ile karıştırın. Elde ettiğiniz macunu cildinize sürün. Aspirin ve limon kolonyasının kurutma, leke giderme ve bakterileri temizleme özelliği bulunmaktadır.

Karbonatlı Su
Karbonatı su ya da elma sirkesiyle karıştırıp, cildinize sürün. Karbonat, su ve sirke karışımı cildi temizleme ve ölü hücrelerden kurtarma özelliğine sahiptir.

Uyarı: Hassas bir cilde sahip ve kullanılacak ürünlere alerjiniz varsa, doğal yöntemleri kullanmamanızı öneririz.

Sivilceye İyi Gelen Besinler
Sivilceyi önlemek için yoğurt ve sarımsak tüketebilirsiniz. Yoğurt, cildin doğallığını korur. Antibakteriyel özelliği bulunan sarımsak doğal antibiyotik görevi görür.
Yoğurt, sarımsak, su, yeşil çay, böğürtlen, avokado, süt, kepekli tahıllar, karpuz, zeytin, yağı tüktebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum