Polikistik Over Sendromu (PCOS) Cildinizi Nasıl Etkiler?

Kadınlar yıllarca (bazen onlarca yıl) PCOS (Polikistik Over Sendromu) etkisiyle ortaya çıkan akne, hirsutizm, obezite, yağlı cilt, saç dökülmesi gibi güzellikle ..

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Cildinizi Nasıl Etkiler?
Editor: Şirin Nayir
30 Haziran 2020 - 16:21

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Cildinizi Nasıl Etkiler?
 
Kadınlar yıllarca (bazen onlarca yıl) PCOS (Polikistik Over Sendromu) etkisiyle ortaya çıkan akne, hirsutizm, obezite, yağlı cilt, saç dökülmesi gibi güzellikle ilgili sorunlarla mücadele eder.


PCOS doğurganlığı etkilerken, adet düzenliliği ve insülin direncine bağlı olarak da hormonal rahatsızlıklara yol açabilir. Diğer yandan kadınların güzellik ve kadınlık duygusu üzerindeki etkisi çok fazla göze batar.

PCOS'ta cilt problemleri bilinenden daha büyüktür. Ancak sağlıklı bir diyet içeren yaşam tarzı değişiklikleri: daha az karbonhidrat, daha az baharat ve yüksek protein, polikistik over kaynaklı kötü ciltlerle mücadelede alternatif olabilir. Ayrıca, akne ve yağlı ciltlerle savaşmak için hayat düzeni haline gelmiş bir egzersiz rejimi de olmalıdır. Topikal bakım için, yüzü düzenli yıkamak, nemlendiriciyi kullanmak ve stresten uzak durmak gibi temel bir cilt bakımı rejimi, cildi PCOS kaynaklı sivilcelerden uzak tutmanın uzun bir yoludur.

Sivilce ile mücadele
Hormonal sorunlardan kaynaklanan akne için, yağ bezi aktivitesini azaltmaya ve akneyi kontrol etmeye yardımcı olan çeşitli kremler bulunmaktadır. Sivilce kaynaklı şişmeyi azaltmak, lekeler ve çukurlar oluşmasını önlemek için siyah pirinçten yapılan doğal maskeler kullanmak da mümkündür.


Hirsutism ile savaşmak
Hirsutism temel olarak vücuttaki tüylenme ve kıl oranındaki dengesiz artıştır. Polikistil overin diğer etkilerinden biri de hormon yapısını bozarak tüylerde artışa neden olmasıdır. Lazer epilasyon son yıllarda daha güvenli ve daha ucuz hale gelmiştir. Size rehberlik edecek nitelikli bir dermatoloğun bulunduğu tanınmış bir lazer merkezini ziyaret ederek bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca 2007 yılında ülkemizde yayınlanan bir araştırma, düzenli olarak nane çayı içmenin kadınlarda aşırı kıl ve tüy büyümesini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Polikistik over sendromu 15 yaşından 30'ların ortasına kadar olan kadınları etkiler ve genellikle 30'ların sonunda ve 40'ların başında kendiliğinden geçer.

Polikistik Over Hakkında İpuçları

• Haftada en az üç gün 30 dakikalık orta yoğunlukta egzersiz yapın.

• Kilo vermek, adet döngünüzü düzenlemenize yardımcı olacaktır. Kilonuz fazlaysa vücut ağırlığınızın % 5'ini kaybetmeyi hedefleyin.

• Düşük karbonhidrat diyetine geçin. Yağlı balık, ceviz, chia tohumu, keten tohumu, fesleğen gibi omega 3 açısından zengin gıdalar da dahil olmak üzere diyetinize omega 3 takviyeleri ekleyin.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum