Plastik Ürünlerin Hayatımızdaki Yeri ve Zararları

Hayatımızın her alanında yer alan plastiklerin bizim için ne kadar da vazgeçilmez olduğu yadsınamaz. Hatta öyle ki plastikler biberonla süt içerken hayatımıza ...

Plastik Ürünlerin Hayatımızdaki Yeri ve Zararları
Editör: Şirin Nayir
04 Temmuz 2020 - 20:06 - Güncelleme: 05 Temmuz 2020 - 00:55

PLASTİK ÜRÜNLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ZARARLARI
Hayatımızın her alanında yer alan plastiklerin bizim için ne kadar da vazgeçilmez olduğu yadsınamaz. Hatta öyle ki plastikler biberonla süt içerken hayatımıza ta bebekliğimizde girmektedir ve bu birlikteliğimiz bir ömür boyu sürmektedir. Ancak ne var ki hayatımızın adeta vazgeçilmezi olan bu plastikler hayatımızı kolaylaştırdığı ölçüde tehlikeye de sokabilir. Zira doğru kullanılmadığı takdirde hem doğa için hem de kendi sağlığımız için oldukça zararlı bir hale gelmektedir. Bunun nedeniyse plastik ürünlerin genel itibariyle petrolden üretilmesidir. Tabi her plastik ürünün yapımında farklı hammaddeler kullanılmaktadır.

TÜM PLASTİK ÜRÜNLER ZARARLI MIDIR


Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bu plastik ürünler gerek maliyetinin düşük olması gerekse kırılmaz olması nedeniyle bir türlü vazgeçemediğimiz ürünler haline gelmiştir. Peki mutfağımızdan oturma odamıza varıncaya dek evimizin her bir köşesinde bize eşlik eden bu plastik ürünler bizler için faydalı mıdır yoksa zararlı mıdır? Plastiklerin rengarenk dünyasının ardı da acaba bu kadar renkli midir?

Öncelikle tüm plastikler için zararlı diyemeyiz. Hatta aslında plastiklerin sağlığımız açısından çok da zararlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak gerek doğada uzun süre kaybolmaması gerekse yanlış veya defalarca kullanılması plastikleri son derece zararlı bir hale getirmektedir. Çünkü kullandığımız çoğu plastik ürün tek kullanımlıktır ve genel olarak ısıyla teması sonucu son derece zararlı hale gelmektedir. Aslında plastiklerin hangi kullanım için olduğuna dair numaraları mevcuttur. Bu sayede de plastiklerin zararlarından korunmak mümkün. Tabi yine de cam veya seramik ürünleri kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.
Örneğin pet su şişeleri ve yoğurt kovaları tek kullanımlıktır ve tekrar kullanımları önerilmemektedir. Köpük bardaklar sıcak içeceklerle temas ettiğinde veya piknikte kullanılan plastik tabaklar sıcak yiyeceklerle temas etmesi halinde zararlı hale gelmektedir. Streç filmler de plastik ürünler grubuna girer ve yiyeceklerle teması halinde zararlı hale gelir.

PLASTİK ÜRÜNLERİN NUMARA VE KODLARI

1 NUMARA/ PET YA DA PETE: Genel olarak su ve yağ şişeleri için kullanılır ve zararsızdır; ancak tekrar kullanımı önerilmez.
2 NUMARA/ HDP YA DA HDPE: Genel olarak oyuncak ve plastik torbalarda kullanılır ve zararsızdır.
3 NUMARA/ PVC YA DA V: Genel olarak duş perdesi, streç film ve dış mekan eşyalarında kullanılır ve zararlıdır.
4 NUMARA/ LDPE: Genel olarak yemek saklama kapları ve çöp torbaları gibi ürünlerin yapımında kullanılır ve zararsızdır.
5 NUMARA/ PP: En güvenilir plastik ürünlerini oluşturur ve mutfakta kullanımı yaygındır.
6 NUMARA/ PS: Plastik bardak, tabak, çatal, kaşık gibi ürünlerde kullanılır ve en zararlı plastik ürünleri oluşturur.

7 NUMARA/ PC: Genel olarak yemek saklama kabı, sporcu su şişesi ve biberonlarda kullanılır ve yine zararlı plastik grubuna girer

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum