Market Yasağı Mahkemeye Götürüldü

İzmir’in Selçuk ilçesinde 2020 yılı başında Belediye Meclisi tarafından alınan bir kararla; sokakların darlığı ve park alanlarındaki sıkıntılar gerekçesiyle...

Market Yasağı Mahkemeye Götürüldü
25 Mart 2020 - 13:20

İzmir’in Selçuk ilçesinde 2020 yılı başında Belediye Meclisi tarafından alınan bir kararla; sokakların darlığı ve park alanlarındaki sıkıntılar gerekçesiyle ilçe merkezinin bir bölümünde 100 metrekareden büyük market açılışına yasak getirildi.
Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün 31 Aralık 2019 tarihindeki teklifine istinaden alınan karara, daha önce yapı ruhsatı ve yapı kayıt belgesi aldığı binayı A101 adlı perakende zincirinin bir şubesine kiraya veren Burcu Eleman isimli vatandaşın avukatı itiraz ediyor.

CHP, CHP’ye mi Karşı?

Mağduriyet yaşadığını iddia eden Burcu Eleman’ın Avukatının CHP’nin eski Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Av. Şehrazat Mercan olması, Selçuk Belediyesi Başkanı’nın CHP’den seçilmesi, mecliste de çoğunluğun CHP’li olması akla siyasi bir anlaşmazlık getirse de konu tamamen hukuki bir nitelik taşıyor.

Şikayet Gerekçesi Yetkisizlik

Av. Şehrazat Mercan, ne 5393 sayılı Belediler Kanununun ne de Meclis Çalışma yönetmeliğinin Belediye Meclisine böyle bir yetki tanımadığı iddiasıyla karara karşı çıkıyor. Danıştay’ın emsal kararlarına da dilekçe ekinde yer veren Av. Mercan, belediyenin yetkisini aştığını iddia ediyor. Şimdilik yürürlükte olan kararın kaldırılıp kaldırılmayacağına mahkeme karar verecek.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum