İzmir Belediye Meclisi de Ara Verdi

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. Maddeleri salgın hastalık durumunda tedbir alma sorumlulukları ve alınabilecek tedbirleri konu ediyor.

İzmir Belediye Meclisi de Ara Verdi
Editör: Şirin Nayir
31 Mart 2020 - 08:31

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. Maddeleri salgın hastalık durumunda tedbir alma sorumlulukları ve alınabilecek tedbirleri konu ediyor. İzmir Valiliğince alınan karar doğrultusunda; kanunun ilgili maddeleri ve İçişleri Bakanlığının yeni genelgesi çerçevesinde İzmir Belediye Meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapılması gereken toplantılarının ertelendiği duyuruldu.

Karar, İçişleri Bakanlığının Genelgesinin Ardından Alındı

Kovid-19’un yayılım hızının yüksek olması ve hastalığın ciddi sonuçlar doğurması sebebiyle bakanlıklar ilave tedbirler almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı da Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında; vatandaşların toplu olarak bulunmak zorunda olduğu yerlere yönelik kararlar alıyor. Son olarak 81 ilin valiliğine ek bir genelge gönderen İçişleri Bakanlığı yayınlana genelge ile valilik ve kaymakamlıkların 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunundan kaynaklanan yetkiye ve verilen görevlere dayanılarak yerel yönetimlere ait meclislerin çalışmalarına ara verdirilmesini istedi.
Bununla birlikte, mahalli idarelerin hizmetlerini sürdürebilmesi zarureti de dikkate alınarak, meclisin toplanmasının zaruri görüldüğü durumlarda ise salgına karşı gerekli tedbirler alınarak olağanüstü toplantı yapılmasına izin veriliyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum