İnternet Reklamlarından Nasıl Kurtulurum?

Çoğu kişinin aklında ki o sorunun ve çok az insanın bildiği cevabı açıklıyoruz. Öncelikle reklam nedir? ve internet reklamı nedir? bunları açıklayalım ...

İnternet Reklamlarından Nasıl Kurtulurum?
Editör: Şirin Nayir
31 Temmuz 2020 - 17:25

İnternet Reklamlarından Nasıl Kurtulurum?

Reklam nedir? İnternet reklamlarından nasıl kurtulurum?

 Çoğu kişinin aklında ki o sorunun ve çok az insanın bildiği cevabı açıklıyoruz. Öncelikle " reklam nedir? " ve " internet reklamı nedir? " bunları açıklayalım. Reklam herhangi bir şirketin, kurumun veya bireyin ürettiği, üreteceği, ön plana sürmek istediği herhangi bir şeyi başka insanlara tanıtmasına denir. İnsanlar bu şekilde ürünü veya ön plana sürülmek istenen şeyi görür ve haberdar olur. Reklam sadece o bireyin yaptığı bir şey değildir. Arkadaşlarınıza beğendiğiniz bir ürünü anlatırken de reklam yapmış olursunuz. Reklam ücretli veya ücretsiz şekilde ikiye ayrılır. Herkes reklam yapabilir. Reklamlar için kurumlar genelde özel reklam üzerinde profesyonelleşmiş insanları işe alır. Çünkü reklam, reklamı yapılan şeyin ön gösterimidir. Reklam kötü olursa reklamı yapılan şey sevilmeyebilir veya olması gerektiğinden daha az ilgi görebilir. Reklamı iyi olan bir şey ise tam tersi fazla ilgi görebilir ve daha ortaya çıkmadan sabırsızlıkla bekleyicileri oluşabilir.


 
 İnternet reklamı nedir?
 İnternet reklamı günümüzde oldukça popülerleşmiş bir reklam türüdür. Girdiğiniz sitelerde, programlarda hatta akıllı saatinizde dahi olabilir. Kurum veya bireyler reklamlarını bu yol aracılığıyla insanlara tanıtır. İnternetin yaygınlaşmış olması sebebiyle artık bu yol çok fazla tercih edilebilir. Genelde popülerleşmiş bazı sosyal medya platformlarında (Instagram, Snapchat, Twitter vb.) gibi yerlerde fazlasıyla görebilirsiniz. Normal internet sitelerinde herhangi bir yerde de karşınıza çıkabilir. Bu şekilde yaygın olan bir teknikle birçok insana ulaşabilirler.
 
 İnternet reklamlarından nasıl kurtulabilirim?
 Çoğu insanın merak ettiği bu sorunun aslında net bir cevabı yoktur. Birçok program reklam göstermemek için ekstra bir ücret talep etmektedir. Çünkü reklamlar kurumlar veya bireyler tarafından program sahibine, site sahibine veya gösterilecek yerin sahibine ücret ödemektedir. YouTube gibi yaygın video içeriklerinin yayınlandığı internet sitelerinde de reklam istemezseniz özel olarak teklifleri kabul edebilirsiniz. Yasal olmayan yollarda (Ad blockerlar gibi) mevcuttur. Bunlar reklam karşıtı oluşturulan yazılımlar, eklentiler, programlar olmak programlanmışlardır. Aktif hale geldiklerinde reklam olarak kodlanan hiç bir şeyi göremezsiniz. Kesinlikle kötü bir tercihtir çünkü kurumun veya bireyin yaptığı reklamı bu şekilde yasal olmayan yollarla engellemek onları bir nevi dolandırmaktır. 

 
 İnternet reklamları neye göre belirlenir?
 Genelde internete bağlı olan programlar indirilirken veya kayıt olunurken sizden bir sözleşmeyi kabul etmenizi isterler. Sözleşmenin içinde " Size ilginizi çekebilecek reklamları göstermek için yetkiler. " gibi şeyler bulunur. İnternet tarayıcılarında ve çoğu popüler sosyal medya yazılımlarında bu yer alır. Genelde araştırdığınız şeylere, kullandığınız programlara, gittiğiniz yerlere vb. gibi şeylere bakılarak ilginizi çekebilecek reklamlar hesaplanarak önünüze sürülür. Spor salonuna sürekli giden birisine protein tozu veya dumbell reklamları gösterilmesi buna bir örnektir. Bazı insanlara göre bu uygulamalar mikrofonunuza da ulaşıp özel hayatınızı ihlal ederek konuşmalarınızda geçen kelimeleri de kullanarak size reklam sunmaktadır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum