İnternet Faturası Nasıl Ödenir?

Yaşadığımız bu dijital çağda diğer faturalarda olduğu gibi internet faturalarını da ödemenin çeşit çeşit yolları bulunmaktadır.

İnternet Faturası Nasıl Ödenir?
Editör: Şirin Nayir
31 Temmuz 2020 - 17:14

İnternet Faturası Nasıl Ödenir?
Yaşadığımız bu dijital çağda diğer faturalarda olduğu gibi internet faturalarını da ödemenin çeşit çeşit yolları bulunmaktadır.
 
 Şubeye giderek ödeme


 Internet faturanızı müşterisi olduğunuz operatörün şubesine giderek ödeyebilirsiniz. Bunun için şubeye vardığınızda sizden birkaç bilgi istenebilir. Hizmet no, sözleşme no şeklinde isimlendirilen bir numara istenecektir sizden. Bu numaraya eski faturalarınızdan, abonelik sözleşmenizden, aynı zamanda müşterisi olduğunuz operatörün çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz. Bu numarayı verdikten sonra faturanızı şubelerde nakit veya kredi kartı ödemesi şeklinde yapabilirsiniz. 
 
 Fatura Ödeme Merkezleri
 Günümüzde ayrı bir sektör olarak insanların çalıştığı fatura ödeme merkezlerinde de her türlü faturanızın ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Lâkin böyle merkezlerde dikkatli olmak gerekir. Ödeme yaptığınıza dair bir makbuz veya dekont şeklinde bir belge almanız en doğrusu olacaktır. Bu şekilde olası dolandırıcılıkların önüne geçmiş olursunuz.
 
 Operatörünüzün internet sitesi üzerinden ödeme 

 Bütün internet operatörleri kendi web siteleri üzerinden de internet faturanızı ödeme imkanı sunmaktadır. Bu ödeme yöntemiyle kredi kartı veya EFT havale yöntemleri ile ödeme yapabilirsiniz. Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken şey Operatörünüzün ismine benzer isimle açılan sahte sitelere bilgilerinizi görmemektir.
 
 Mobil bankacılık uygulamaları üzerinden ödeme 
 Günümüzde birçok mobil bankacılık uygulaması da kullanıcılarına faturalarını ödeme imkanı sunmaktadır. Bankacılık uygulamanızda hem kredi kartı ile hem de o bankadaki hesabınızda bulunan para ile ödeme sağlayabilirsiniz. 
 
 Otomatik ödeme talimatı 

 Günümüzde birçok banka müşterilerine otomatik ödeme hizmeti sunmaktadır. Bu yöntem ile ödemelerinizi takip etmeye gerek duymadan bankanız tarafından otelleriniz takip edilip ödenir. Hem banka hesabındaki para ile hem kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz bu yöntem size sağladığı kolaylığın yanında daha birçok artı sunmaktadır. Birçok banka müşterilerine otomatik ödeme talimatı verdikleri taktirde ekstra kolaylıklar sağlamaktadır.
 
 Internet faturanızı zamanında ödemezseniz 
 Her faturada olduğu gibi internet faturalanın da bir son ödeme tarihi bulunmaktadır. Son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınız faturalarınıza gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı haricinde operatörler fatura ödenmediği taktirde verdiği hizmeti kesme hakkına da sahiptir. Ödemeyi alamayan operatörler hukuk yoluyla da ödemelerini alabilmek için başvuruda bulunabilirler. Bu yola başvurdukları taktirde icra yoluyla alacağını tahsis edebilirler.
 
 Faturaya yansıyan ekstra bedeller
 Internet operatörleri faturanıza taksitli olarak modem ücreti, teknik servis ücreti, kurulum ücreti, nakil ücreti gibi ücretler yansıtabilirler. Aboneliğe başladığınızda verdiğiniz taahhütleri yerine getirmeseniz durumunda gereken bedelleri de faturanıza ekleyebilirler. Bazı operatörler de satın aldığınız cep telefonu, bilgisayar oyunu vb. ürünleri faturanıza ek taksit ile yansıtabilirler. 
 
 E fatura nedir? 
 E fatura günümüzde birçok şirketin başvurduğu bir fatura yöntemidir. Milyonlarca insanın internet kullanıcısı olduğu bu dönemde herkese kağıtla fatura göndererek binlerce ağacın kesilmesine engel olmak isteyen şirketler e posta veya sms yoluyla fatura gönderme yoluna başvurmuştur. E fatura kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bütün şirketler müşterilerini bu fatura yöntemine teşvik etmektedir.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum