İnternet Alışkanlıkları Nelerdir?

Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu teknoloji, işlerin yürütülmesinden, bir bilgi kaynağı olmasından, eğlence alanına kadar birçok ...

İnternet Alışkanlıkları Nelerdir?
Editör: Şirin Nayir
31 Temmuz 2020 - 17:07

İnternet Alışkanlıkları Nelerdir?
Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu teknoloji, işlerin yürütülmesinden, bir bilgi kaynağı olmasından, eğlence alanına kadar birçok alanda aranmaktadır.
 
 Bilgisayarların gelişmesi ile 1950'ler de internetin tarihi başlamıştır. İki ağın birbirine aktarım yapması internet tarihinin tamamen başlamasına neden olmuştur.


 
 İnternetin kökeni Amerika Birleşik Devleti'nin özel bir bilgisayar ağı kurmak istemesine dayanır.
 
İnternet Alışkanlıkları Nelerdir?
 Ülkemiz ve diğer dünya ülkeleri fark etmiyor hemen hemen bütün insanlık internetin bağımlısı olmuştur. Günümüzde çoğu işlerimizi, araştırmalarımızı, bilgi kaynaklarımızı, bir konuda bilmediğimiz bir şeyi araştırmamıza kaynak olan internet ister istemez elimiz ayağımız olmuştur. 
 

 Büyük yaştan küçük yaşa kadar artık herkes internete kolayca erişebiliyor ve istediği bütün aramaları yapabiliyor. İcatların hepsi bugüne kadar farklı birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmış olsa da internetin buluşu insanlık adına çok büyük bir icattır.
 
 Kısaca internet yaşam alanlarımızın her yerine elini uzatmış ve yemek gereksinimiz kadar büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Büyükler, haberler çocuklar, oyunlar, ödevler bayanlar, yemek tarifleri yani herkes bu platformu bir şekilde kullanıyor ve yarar sağlıyor.
 
İnternetin Yararları Ve Zararları Nelerdir?
 İnternet hayatımızda o kadar yaygınlaştı ki adeta bir bütün halinde yaşamaya başladı kişiler.

 Yararları; bilmediğimiz tüm bilgilere kolayca ulaşmamızı sağlar, merak ettiğimiz bir yer hakkında resimler ve yazılar şeklinde bilgi sahibi olmamızı sağlar, eğlenceli vakit geçirebilmemiz için müzik, dizi, film, oyunlar, video seyretmemizi ve işitmemizi sağlar, sosyal medyalar sayesinde sosyalleşmemizi, yeni ilişkiler kurmamıza yardımcı olur.
 
 Zararları; elbette hepimizin vakti çok değerli ve kıymetli fakat gereğinden fazla kullanılırsa vakit kaybına neden olur. Bu sanal alemi küçükten büyüğe herkes kullandığı için içeriklerin her yaşa uygun olması da zor bir durum olduğu için zararlı siteler çocukların ruh ve beden sağlıklarında bozulmalara neden olabilmektedir ve çocukları, yetişkinleri şiddete eğilime yönlendirmede bir etken olabilmektedir. İletişim kopukluklarına neden olur. Fazlaca vakit geçirilmesi durumunda boyun, bel, sırt ağrılarına, gözlerde rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
 
İnternet Ortamında Kişilik Haklarının İhlali Türleri Nelerdir?
 T.C. Anayasası'nın 12. ve 40. maddeleri arasında kişilik haklarından feragat edilememekle birlikte söz konusu bu hakların herkese karşı yerine getirilmesi başlığı altında ' Temel Hak Ve Ödevler' maddesi vardır. Günden güne gelişen teknolojiyle bireylerin haklarına yönelik yapılan ihlallerin sayısı artmaktadır.
 
 'İnternet Yoluyla Yapılan İçeriklerin Düzenlenmesi Ve Bu Yayın Yolu İle İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Konusunda Kanun' Kanununun 9. Maddesine göre; tüzel veya gerçek kişiler internet ortamında yapılan yayın ile haklarının ihlal edildiğini öne sürerek içerik sağlayıcısına başvurarak içeriğin kaldırılmasını talep edebilir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan herkes internette kişilik haklarının ihlali üzerine oluşturulan yayınlar için mahkemeye başvurabilir ve haklarını korumakta sonuna kadar savaş verebilirler. Yaşama hakkı olan her bireyin kişilik hakları da olmaktadır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum