#süperlig #galatasaray #erzurumspor #özelyazı #enescevahirci

Galatasaray'ın imdadına Erzurum yetişti

Galatasaray'ın imdadına Erzurum yetişti
27 Ekim 2020 - 19:03 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 19:56

3 haftadır kazanamayan Galatasaray, Erzurum deplasmanına moralleri bozuk bir şekilde çıktı. Maça başlayan 11'de sezon başından beri kaleyi koruyan Fatih gözden düşmüş, umutlar üçüncü kaleci Okan Koçuk'a bağlanmıştı. İki tarafında kalitesini sahaya yansıtamadığı karşılaşmada Falcao ile maçın henüz başında golle burun buruna gelen Galatasaray, Erzuruma göre daha ne istediği bilen bir şekilde  başladı. Özellikle Erzurum orta sahada büyük boşluklar vererek Fatih hocanın ekmeğine yağ sürdü. Belhanda maçın genelinde etkili olurken 20-30 metre hücuma top taşıyacak kadar boşluklar buldu. Sarrachi ve Omar'ın da iyi oyunu ve çizgiyi kullanmalarıyla takım boyunu genişleten cimbom, Erzurumspor'un maç planı olan takım halinde baskıyı kırmış oldu. Galatasaray yaralı bölgeye tampon mu yaptı yoksa Erzurum hücüm presinde mi başarısız oldu bunu ilerleyen haftalarda göreceğiz.

Maçın 20.dakikasında Galatasaray Emre ile golü buldu. Golün öncesindeki pozisyonda faul'ün çalınmaması Erzurum cephesinin oldukça tepkisini çekti. Maç sonu hakem Arda Kardeşler çaldıkları çalmadıkları ile eleştirilerin odak noktası oldu. Evet bence de gol öncesi Babel'in rakibine 1 değil 3 kere faulü söz konusu. (değerlendirmemi ligimizdeki faul standartına göre söylüyorum.) Avrupa'da bu pozisyonu durduracak hakem yok ama ülkemizde en ufak temasları faul ile kesen hakemlerimiz olduğu için bu pozisyon Türkiye Süper Lig'inde faul.Erzurum istediği oyunu sahaya yansıtamazken en ilerdeki oyuncusu Gomes ile etkili olmaya başladı.Uzun toplarda savunma ile sürekli bire bir kalan Gomes Galatasaray savunmasını yıpratırken bireysel çabasıyla ilk yarının son dakikasında takımına penaltı kazandırmayı başardı. Bu penaltıyıda atlayan hakem Arda Kardeşler VAR'ın müdahalesiyle beyaz noktayı gösterdi.

İkinci yarıda Falcao, eski günlerine  nazire yaparcasına harika bir golle skoru tekrar değiştirdi. Golün asistini Babel yaparken akıllara Fatih hocanın Babel'i acaba 10 numaraya daha yakın bir yerde Falcao-Babel ikilisi nasıl olur sorusunu beraberinde getirdi. Maçın 73.dakikası'nda Falcao kariyerindeki ilk kırmızı kartla oyun dışında kalırken hakemin kararı herkesi şaşkına çevirdi. Bu pozisyonlarda detaylara bakmadan direkt kart uygulamasının olması acilen değişmeli. Hakemlerimiz bunda da kolaya kaçarak pozisyonu süzmeden direkt eli cebine gidiyor. Galatasaray'ın 10 kişi kalmasıyla beraber hakem ipin ucunu iyice kaçırdı. Sürekli oyunu durdurarak  maçın temposunun düşmesine yardımcı oldu.

Bu zor dönemde 'yaralı Galatasaray'ın' imdadına Erzurum yetişti demek yanlış olmaz .Fikstürde daha hazır takımla karşılaşmak Galatasaray için kabus senaryoları gerçekleşebilirdi. Çünkü Galatasaray oyun olarak 3 haftadır sahaya yansıtamadığı iyi futbolu izleyicilere bu maçta da gösteremedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Furkan açıkdilli
    1 ay önce
    Sevgili admin pozisyon kesinlikle faul değil devam kararı doğrudur