Çocuğu Olmayan Çift Hangi Doktora Gitmeli?

Günümüz rahatsızlıklarında adını sıkça duyurmaya başlayan infertilite (kısırlık) çiftlerin kâbusu oluyor. Kulaktan dolma duyumlarla hakkında çok şey bilindiği ...

Çocuğu Olmayan Çift Hangi Doktora Gitmeli?
Editör: Şirin Nayir
29 Haziran 2020 - 17:27 - Güncelleme: 29 Haziran 2020 - 23:16

Çocuğu Olmayan Çift Hangi Doktora Gitmeli?
 
Günümüz rahatsızlıklarında adını sıkça duyurmaya başlayan infertilite (kısırlık) çiftlerin kâbusu oluyor. Kulaktan dolma duyumlarla hakkında çok şey bilindiği zannedilen ama gerçek manada çoğu insanın bilmediği kısırlık yaşam şartlarımız düşünüldüğünde çok fazla tedavi seçeneği olan bir rahatsızlıktır ve önce teşhis edilmelidir.
 


 Kendi kendinize teşhis koyarak, oradan buradan duyduğunuz pratik bilgiler ile hareket edilemeyecek kadar hassas bir konudur. Ve yıpranmadan muhakkak bir uzmana danışılmalıdır. İnfertilite yani kısırlık teşhis ve tedavisiyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ilgilenmektedir. Üstelik sadece kadın için değil erkek içinde başvurulabillir. Çiftler beraberce gittikleri kadın hastalıkları ve doğum doktoruna yaşadıkları durumu detaylıca anlatmalı ve doktorun söyleyeceklerini can kulağıyla dinlemelidirler.
 
 Ne Yapmalı?
 Çok fazla düşünmeden ama iyi bir araştırma yaparak, işinin ehli denilenden bir uzman bulmalısınız. Dilerseniz özel bir muayenehaneye, dilerseniz bir devlet hastanesine randevu oluşturup gidebilirsiniz. Burada önemli olan sadece kendinizi doğru ve net bir şekilde ifade edebileceğiniz ve sizi konuşmalarıyla, verdiği bilgilerle ve koyacağı doğru teşhis ile sizi doğru yönlendirebilecek bir doktor olmasıdır.
 
 Konu herkes açısından hassas olduğundan ruhunuzu ve bedeninizi yıpratacak her türlü şeyden kaçınmalısınız buna sizi olumsuz yönde etkileyebilecek doktorlarda dahil. Seçtiğiniz doktor alanında iyi olduğu kadar, infertilite alanında da iyi olmalıdır.

 
 Maddi durumunuz iyi olmaması sizi endişelendirmesin. Günümüz devlet hastaneleri birçok özel hastaneye göre daha iyi şartlara sahip. Hatta durumunuzun ciddiyetine göre büyük araştırma hastaneleri daha iyi bir seçenektir. Kimi doktorlar bunu öngörüp sizi direkt olarak kendisi de yönlendirebilir. Önemli olan gerçekten iyi bir doktor bulabilmektir.
 
 Neye Göre Teşhis Konuluyor?
 Partnerinizle beraber gittiğiniz kadın hastalıkları ve doğum uzmanı öncelikle şikayetinizi dinleyecek daha sonra rahim ve yumurtalıkların durumunu görebilmek için muayene edecek. Muayene kısmı çoğu kadın için ‘ben şimdi ne yaşayacağım’ korkusu taşısa da korkulacak bir şey değildir ve doğru teşhis için muhakkak bakılmalıdır. Ultrason cihazıyla muayenesini eden doktor size rahim ve yumurtalık hakkında bilgi verirken, eğer bir problem varsa olası tedavi yöntemlerini anlatarak tercih hakkı sunar.
 

 Kadın kaynaklı problemlerde böyle olduğu gibi erkek kaynaklı problemlerde de size tavsiyelerde bulunur ki bu durumu sadece kadın kaynaklı problem olarak görmek oldukça yanlıştır. Kadının muayenesi tamamlandıktan sonra muayenenin yeterli gelip gelmemesine bağlı olarak doktor bazı tahliller isteyebilir ve bu tahlillerde kesinlikle göz korkutmayacak türden sadece kana bakılarak anlaşılabilecek tahlillerdir. Kadının muayenesi sonucu doktorun takdirine göre erkeğe yönelinir ve erkekten test istenir.
 
 Sonuç Olarak;
 Kimi zaman kadın tahlillerini yaptırırken, erkekte testlerini yaptırır, kimi zaman ise sadece kadının veya erkeğin test sonuçları beklenir. Çıkan sonuçlara göre doktorunuz nasıl bir tedavi uygulayacağını anlatır. Tedavi olup olmamak veya başka uzmanlara danışarak durumunuzu daha iyi anlamak ise size kalmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum