Borsa Da Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle borsada işlem yapabilmek için banka veya aracı kurumlardan bir borsa hesabı açmak gerekmektedir. Borsa hesabını açtıktan sonra para kazanmak için bu ...

Borsa Da Nasıl Para Kazanılır?
Editör: Şirin Nayir
30 Temmuz 2020 - 15:37

Borsa Da Nasıl Para Kazanılır?
Öncelikle borsada işlem yapabilmek için banka veya aracı kurumlardan bir borsa hesabı açmak gerekmektedir. Borsa hesabını açtıktan sonra para kazanmak için bu alanda kendinizi geliştirmelisiniz. Geliştirmezseniz elinizdeki paradan olabilirsiniz.
 
 Borsa, yatırım araçları arasında riskli yatırım araçları sınıfına girmektedir. Borsa da para kazanmak, bilgi birikimi, bilgi birikimlerini kullanarak öngörüde bulunmak ve psikolojiyi iyi yönetmekten geçmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek kendinizi borsa da para kazanmak konusunda geliştirebilirsiniz.


 
 1. Borsanın İşleyişi
 Borsa, arz talep ilişkisine bağlıdır. Bir hisseye karşı talep azalırsa o hissenin fiyatı düşer. Eğer yatırımcıların hisseye karşı talepleri artarsa o hissenin fiyatı artar. Bu olay borsada hisse senedinin fiyatının belirleyen etkendir. 
 
 2. Borsada Temel Analizin Önemi
 Borsada temel analiz çok önemlidir. Bir hissenin fiyatının ucuz veya pahalı olduğunu temel analiz yöntemleri ile belirlenir. Temel analiz Borsada işlem gören şirketin faaliyet raporu ve finansal raporu ile yapılır. Borsada asıl değeri 10 lira olan bir hisseyi 5 liraya almak mümkündür ama unutmamak gerekir ki asıl değeri 5 lira olan bir hisseyi 10 liraya almakta mümkündür. O yüzden temel analiz borsada para kazanmakta önemli rol oynar.

 
 3. Borsada Teknik Analizin Önemi
 Borsada temel analiz kadar teknik analiz de önemlidir. Teknik analiz borsadaki iniş ve çıkışların indikatörlerle formülize edilmesi ve formasyonlarla yatırımcıların psikolojisini tahmin etmeye çalışır. Temel analiz şirketten gelen raporlar ile yapılırken, teknik analiz ise hisse grafiğinden yapılır. Hisse senedi grafikleri, hisse senedinin geçmiş fiyat aralıklarını gösterir. 
 
 4. Yatırımcı Psikolojisi
 Borsa sadece analiz ile ilişkili değil insan psikolojisi ile de alakalıdır. Psikoloji insanın borsada hata yapmasının en büyük sebeplerindendir. Borsa düşerken ve çıkarken çok değişken olan psikoloji insanın gerçekçi olmasını ve doğru karar vermesini etkileyen ve para kaybettiren en büyük etkendir. Hisseye analizlerimize göre yatırım yapmış ve ederinin o anki fiyattan daha çok olduğunu doğru bir şekilde görüyorsanız yatırımınızı sonlandırmanız için hiçbir sebep yok demektir. Şirkette bir şeyler 

 kötü gitti ve şirket hissesi borsada düşmeye başladığı an ise hisse yatırımından çıkmamak için hiçbir sebep yok demektir. 
 
 5. Risk Yönetimi
 Risk yönetimi en önemli konudur. Borsa yatırımının adı zaten riskli yatırım araçları arasında geçmektedir. Bu yüzden en az analizle kadar önemli bir konudur. Risk yönetimi sizin iyi gitmeyen bir hisse senedi yatırımınızda ne kadar para kaybetmeye hazır olduğunuzdur. O an geldiğine kol kesmek gerekir. Çünkü doğru zamanda çıkılmayan borsa yatırımı gövde kesmenize sebebiyet verebilir. Kısacası tüm paranızı kaybedebilirsiniz.
 
 Yukarda anlatılanların bir araya getirilerek doğru şekilde kullanılması, borsa da para kazanmak için yeterlidir. Borsaya girmeden borsa hakkında kitaplar okumak, videolar izlemek, aracı kurumlardan bilgi almak ve en önemlisi kendi yatırım stratejinizi belirlemeniz borsa da para kazanmak ve kaybetmemek için olmazsa olmaz köşe taşlarıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum