Android İçin En İyi 7 Dosya Yönetici Uygulaması

Android için en iyi dosya yönetici uygulamaları denildiğinde birçoğumuzun telefonunda bulunan ve üretici firmaya ait olan dosya yönetici uygulamalarından ziyade ...

Android İçin En İyi 7 Dosya Yönetici Uygulaması
Editör: Şirin Nayir
01 Temmuz 2020 - 20:02 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 21:37

Android İçin En İyi 7 Dosya Yönetici Uygulaması
Android için en iyi dosya yönetici uygulamaları denildiğinde birçoğumuzun telefonunda bulunan ve üretici firmaya ait olan dosya yönetici uygulamalarından ziyade, daha çok üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilmiş ve android kullanıcılarının severek indirdiği uygulamalar kastedilmektedir.

Birçoğumuz telefonu aldığımızda gelen dosya yönetici uygulamalarını uzun süre umursamadan kullanıyoruz. Ta ki aradığımız bir şeyi telefonumuzda bulamayıp, varsayılan olarak gelen dosya yöneticisinin karmaşık olduğuna karar verinceye kadar. İşte bu noktada ise devreye sizler için hazırlamış olduğumuz android için en iyi dosya yönetici uygulamaları listemiz giriyor.Bu listemizde sizler için en kullanışlı olan, en çok indirilen ve sevilen dosya yönetici uygulamalarını bir araya getirmeye çalıştık. İsterseniz daha fazla oyalanmadan hemen listemize geçelim.
 
Google Files
Listemizin ilk sırasında Google’a ait olan ancak her nedense birçok telefonda varsayılan olarak gelmediği için fazla bilinmeyen Google Files uygulaması bulunmakta. Google Files uygulaması, Google’a ait uygulamalar arasından en sevilen uygulamalardan biri olarak dikkat çekmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, Google Files’ın bir dosya yöneticisi olmasının yanı sıra belirli aralıklarla telefonda yer kaplayan gereksiz dosyaların silinmesine yönelik öneri sunan bir telefon temizleyicisi olmasıdır. Bu sayede kullanıcılar telefonlarında GB’larca boş alan açabilmekte ve ayrıca telefonlarını da hızlandırmış olmaktadırlar.
Google Files uygulamasının bir başka sevilen özelliği de kullanıcıya bilmesi gerekmeyen dosyaları göstermek yerine “Resimler”, “Videolar”, “Ses”, “İndirilenler”, “Uygulamalar” ve “Dokümanlar” alt başlıkları altında hızlı arama yapmasına imkân vermesidir.

Bu özelliklerine ek olarak Google Files uygulaması, yakınlardaki kişilerle çevrimdışı ve yüksek hızlı dosya transferi yapma imkânı vermekte ve telefondaki dosyaların doğrudan Google Drive’a ya da başka bir bulut sürücüye aktarılabilmesine de olanak tanımaktadır.
 
Xiaomi Dosya Yöneticisi
Xiaomi markasına ait olan bu dosya yöneticisi çoğunlukla bu markaya ait telefonlarda varsayılan olarak yüklü gelse de Google Play Store üzerinden herkes tarafından indirilerek kullanılabilmektedir. Xiaomi marka telefon kullananların en sevdiği uygulamalardan olan Xiaomi Dosya Yöneticisinin diğer özelliklerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir:
 • Hızlı dosya bulma ve dosyaları çevrimdışı paylaşma
 • Zipli dosyaları açma ve dosyaları sıkıştırma
 • Dark mod ile kullanım
 • En son kullanılan dosyaları en üstte gösterme
 • Sık kullanılanlar seçeneği
 • Gereksiz ve çöp dosyaları temizleyerek telefonda ekstra alan açma
 • Çoklu dil desteği
 
Basit Dosya Yöneticisi
Simple Mobile Tools tarafından geliştirilen birçok ücretsiz uygulamadan biri olan Basit Dosya Yöneticisi ücretsiz, basit ve reklamsız kullanım imkânı sunan bir dosya yöneticisidir. Tüm dosya yöneticilerinin yaptığı dosya kopyalama, taşıma ve silme gibi temel işlemlerin dışında özellikle minimalist kullanıcılara hitap eden oldukça düzenli bir uygulamadır. Açık kaynak kodlu olan uygulamanın en dikkat çeken ve kullanıcılar tarafından da en beğenilen özelliği ise parmak izi kullanılarak dosyaların şifrelenebilmesidir. Bu sayede kullanıcı verileri çok daha güveli olarak telefonda saklanabilmektedir. Ayrıca uygulama üzerinden SD kart içerisine bakmak ve değişiklik yapmakta mümkündür.

 
File Manager
Basit, kullanışlı ve kafa karıştırmayan arayüzü ile kullanıcılara sadelik ve hız vadeden bir başka dosya yönetici uygulaması ise File Manager’dır. Uygulama kullanışlı arayüzüyle, tek ekranda hem kategorileri hem de cihazdaki toplam ve kullanılan depolama alanlarını görme olanağı vermektedir. Buna ek olarak, APK dosyalarını ayrı bir kategori altında depolayarak, kullanıcıların APK dosyalarını kolay bir biçimde bulmasını da sağlamaktadır. Müzikler kategorisi sayesinde ise tek bir tuşa basılarak favori müzikler görülebilmekte ve zil sesi olarak birkaç saniyede ayarlanabilmektedir. Uygulamanın tek eksi tarafıysa uygulamada reklamların bulunmasıdır.
 
SD Maid – Sistem Temizlik Aracı
SD Maid, diğer dosya yöneticilerine göre biraz daha farklı bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Bunun nedeni SD Maid, kullanıcının manuel olarak yapacağı işlemlerden çok kendisinin tarama sonucunda telefonda gereksiz olan her şeyi silmeye odaklanmış bir dosya yönetim uygulaması olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle telefonlara indirilen APK dosyaları daha sonra silinse bile arkalarında çok fazla atık bırakırlar. SD Maid ile telefonu yavaşlatan ve donmalara neden olan gereksiz dosyalar telefon üzerinden silinip atılır. Uygulamanın otomatik temizleme özelliğinin olması da kullanıcıların işini daha da kolaylaştırmaktadır.
 
Dosya Gezgini
Dosya Gezgini uygulaması fazla detaydan hoşlanmayan ve telefon temizliğiyle uğraşmak istemeyenler için geliştirilmiş ücretsiz ve reklamsız bir dosya yöneticisidir. Dosyaları yeniden adlandırma, silme, kopyalama ve taşıma gibi standart işlemlerin dışında, Dosya Gezgini uygulamasından “Dosya” sekmesi altında telefonda var olan tüm kök dizinleri görmek ve manuel olarak değişiklik yapmakta mümkündür. Yani telefonun kendi dosyalarını ve varsa SD kart dosyalarını bu özellikle sayesinde görmek son derece kolaydır. Son olarak uygulamanın FTP desteği sunduğunu da belirtmek gerekir.
 
Nox File Manager
Android için en iyi dosya yönetici uygulamaları arasındaki son uygulamamız ise Nox File Manager’dır. Tamamen ücretsiz olan Nox File Manager, ücretsiz olmasına rağmen birçok ücretli dosya yöneticisi uygulamasına kafa tutabilecek özelliklere sahiptir. Bulut depolama, dosyaları şifreleme, çöp temizleyici gibi özellikleri bulunan uygulamanın tüm özelliklerini özetlememiz gerekirse aşağıdaki gibi bir liste yapmak mümkündür:
 • Telefon dosyaları ve SD kart dosyalarını otomatik sınıflandırma
 • Telefon dosyalarını Google Drive depolama
 • FTP desteğiyle telefondan pc’ye ve pc’den telefona hızlı dosya aktarımı
 • Fotoğrafları tarihe ve yere göre sıralama
 • Kasa özelliğiyle istenilen dosyalara desen kilidi koyabilme
 • Hızlı erişim özelliği
 • Junk ve yinelenen dosyaları temizleme

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum