Adnan Menderes Müzesi Açılıyor

Adnan Menderes müzesi açılıyor. Eski başbakanın memleketinde bulunan Çine Çayı kenarında 2019 yılında yapılmaya...

Adnan Menderes Müzesi Açılıyor
Editör: Şirin Nayir
03 Haziran 2020 - 15:36

Adnan Menderes müzesi açılıyor. Eski başbakanın memleketinde bulunan Çine Çayı kenarında 2019 yılında yapılmaya başlanan müzenin kısa bir zaman içinde açılışının yapılması planlanıyor. İdamı öncesinde Yassıada’da iken Çine Çayı kenarında bulunan söğütlerin altında oturmak istediği bilinen Menderes’in hayalinin bu sayede yaşatılması planlanıyor.

Müzede Başbakan’a Ait Eşyaların Sergilenmesi Planlanıyor

Yassıada’da tutulduğu zamanlarda yanına gelen İbrahim Ethem’e adadan kurtulursa memleketindeki çiftliğine gitmek yerine söğüt ağaçları altında kalmak istediği biliniyor. Uzun yıllardır yörede dilden dile aktarılan bu hayal aradan yıllar geçmesine rağmen hatıralarıyla yaşatılması amaçlanıyor.
Bu amaçla çay kenarına yapılan müzede Adnan Menderes’e ait eşyaların sergilenmesi planlanıyor. Açılış sonrası başbakana ait olan otomobil, eşyaları ve traktörün bulunması düşünülüyor. Ayrıca müze dışında alanda iki restoran, oto park, yel değirmeni ve yöresel ürünlerin satılması için satış yerleri ve cami bulunuyor.

Çakırbeyli Mahallesinin Muhtarı Anılarını Anlatıyor

Adnan Menderes’in doğup büyüdüğü Çakırbeyli Mahallesi’nin geçmişte muhtarlığını yapan Mehmet Demir başbakanla ilgili anılarını anlatıyor. Geçmişte başbakanın zaman zaman çiftliğine geldiğini gördüğünü ancak çocuk olduğu için kendisiyle konuşmadığını anlatıyor.
Ayrıca başbakanın memleketine gelirken Çine Çayı için bir köprü bulunmadığını fark ederek köprü yaptırdığını anlatıyor. Yaptırdığı köprü sayesinde pek çok dağ köyüne geçişin köprüyle sağlandığını belirtiyor. Köprü öncesine Aydın’a geçiş köprüyü salla geçtiklerini anlatıyor. Başbakanın çay kenarında yaşamak istediğinin yıllardır anlatıldığını belirten Mehmet Demir’in yapılan müze sayesinde anıların yaşayacağını ifade ediyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum